Metroloģiskā izsekojamība kontekstā ar akreditācijas prasībām
28.12.2022
LATMB organizēja izpratnes veicināšanas tiešsaistes semināru testēšanas laboratorijām par metroloģisko izsekojamību kontekstā ar akreditācijas prasībām.
Semināra programma ‘’Metroloģiskā izsekojamība kontekstā ar akreditācijas prasībām’’
1. Metroloģiskā izsekojamība (tās būtība un nozīme)
2. Metroloģiskās izsekojamības prasības standartā EN ISO IEC 17025
3. ILAC, EA un LATAK politika metroloģiskās izsekojamības nodrošināšanai
4. Metroloģiskās izsekojamības nodrošināšana testēšanas laboratorijās (praktiskie piemēri)
1. Piemērotu references materiālu izvēle
2. Piemērotu mērlīdzekļu/ mērinstrumentu izvēle
3. Piemērotu kalibrēšanas pakalpojumu izvēle, ņemot vērā testēšanas procesa precizitāti
Seminārā piedalījās vairāk nekā 80 dalībnieki, tostarp pārstāvji no LATAK un dažādām testēšanas laboratorijām. Semināra noslēgumā dalībnieki uzdeva jautājumus un aktīvi iesaistījās diskusijās.
Semināra prezentācija pdf formātā pieejam uzspiežot uz šīs saites
Uzbekistānas standartizācijas un metroloģijas ekspertu darba vizīte Rīgā
24.10.2022.
No 2022. gada 17. līdz 21. oktobrim LR Ārlietu ministrijas granta projekta “Uzbekistānas Tehniskā regulējuma aģentūras kapacitātes stiprināšana standartizācijas un metroloģijas jomās atbilstoši starptautiskajai praksei” ietvaros darba vizītē Rīgā viesojās Uzbekistānas Tehniskā regulējuma aģentūras (Uzstandart), Standartizācijas institūta un Metroloģijas institūta pārstāvji.
Projekta mērķis ir nodrošinot pieredzes un zināšanu pārnesi standartizācijas un metroloģijas jomās, kā arī veicināt digitālo tehnoloģiju risinājumu pielietojumu informācijas pieejamības uzlabošanai. Vienlaikus mērķis ir arī nostiprināt un padziļināt ilgtermiņa sadarbību starp abu valstu kvalitātes infrastruktūru uzturošajām institūcijām, formulējot jaunus sadarbības jautājumus Latvijas pārstāvju iesaistei tālākai gūtās pieredzes un zināšanu pārnesei.
Darba vizītes ietvaros Uzbekistānas delegācijas pārstāvji tikās gan ar “Latvijas standarts” (LVS) vadību un speciālistiem, kas iepazīstināja kolēģus ar savu darbību standartizācijas un standartu tulkošanas jomās, gan arī ar “Latvijas Nacionālais metroloģijas centrs” (LNMC) un Metroloģijas biroja (LatMB) vadību un speciālistiem, kuri savukārt sniedza ieskatu savu organizāciju darbībā.
19. oktobrī Uzstandart pārstāvji apmeklēja Rīgas Tehniskās Universitātes metroloģijas laboratoriju, kur Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes pētnieks Jānis Lungevičs iepazīstināja ar Baltijā vienīgās vislabāk aprīkotās laboratorijas darbību, sadarbību ar studentiem, uzņēmējiem, kā arī praksē nodemonstrēja laboratorijas iekārtu darbību un dažādu mērījumu veikšanas iespējas.
Turpinājumā uzbeki viesojās Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā "BIOR", kur tā direktors Aivars Bērziņš, kvalitātes nodaļas vadītāja Irina Rozentāle un ķīmijas laboratorijas vadītājs Vadims Bartkevičs iepazīstināja ar pētniecības darbību, inovatīvajām metodēm, kā arī zinātniskās ekspertīzes un laboratorisko izmeklējumu praksi.
20. oktobrī Standartizācijas institūta pārstāvji viesojās pie projekta partnera – kompānijas “Tilde” –, kur valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs, valdes loceklis Artūrs Vasiļevskis un starptautiskā biznesa attīstības vadītājs Kaspars Kauliņš, prezentēja savu darbības jomu un sasniegumus, valodu tehnoloģiju iespējas, kā arī detalizētāk iepazīstināja ar mākslīgā intelekta risinājumiem tulkošanas jomā. Tikšanās laikā abu pušu pārstāvji pārrunāja praktiskos jautājumus, kas saistīti ar projektā paredzētās mašīntulkošanas platformas izveidi un turpmākajiem soļiem ieceres īstenošanai.
Savukārt Metroloģijas institūta pārstāvji tikšanās laikā ar LNMC vadību pārrunāja turpmākās sadarbības iespējas un tikšanās noslēgumā parakstīja abpusējās sadarbības līgumu, kas apliecina abu pušu intereses un vēlmi veidot un uzturēt ilgtermiņa sadarbību, īstenojot zināšanu un pieredzes apmaiņu.
21. oktobrī Uzbekistānas kolēģi tikās ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktora vietnieci un Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktori Lindu Rinkuli, kas iepazīstināja viesus ar PTAC struktūru, darbības jomām un funkcijām, tirgus uzraudzību Latvijā un Eiropas Savienībā un praksi, īstenojot patērētāju tiesību un interešu aizsardzību.
Projekta turpinājumā divi LatMB eksperti dosies darba vizītē uz Taškentu, lai veiktu Metroloģijas institūta laboratoriju kvalitātes pārvaldības sistēmas auditu atbilstoši standarta EN ISO/IEC 17025:2017 un reģionālās metroloģijas organizācijas vadlīniju prasībām, kā arī 3 Metroloģijas institūta masas mērījumu jomas speciālisti viesosies Rīgā mācību vizītē, piedaloties attiecīgās jomas teorētiskajās un praktiskajā apmācībās.
Projekts saņēmis Ārlietu ministrijas finansējumu 2022. gadā no attīstības sadarbības budžeta.
Metroloģiskā izsekojamība kontekstā ar akreditācijas prasībām
Informējam, ka 28.12.2022 no 11:00 līdz 12:30 LATMB organizē izpratnes veicināšanas tiešsaistes semināru testēšanas laboratorijām par metroloģisko izsekojamību kontekstā ar akreditācijas prasībām. Interesentus aicinām pieteikties līdz 23.12.2022, izmantojot zemāk atrodamo saiti:
Semināra programma ‘’Metroloģiskā izsekojamība kontekstā ar akreditācijas prasībām’’
1. Metroloģiskā izsekojamība (tās būtība un nozīme)
2. Metroloģiskās izsekojamības prasības standartā EN ISO IEC 17025
3. ILAC, EA un LATAK politika metroloģiskās izsekojamības nodrošināšanai
4. Metroloģiskās izsekojamības nodrošināšana testēšanas laboratorijās (praktiskie piemēri)
a. Piemērotu references materiālu izvēle
b. Piemērotu mērlīdzekļu/ mērinstrumentu izvēle
c. Piemērotu kalibrēšanas pakalpojumu izvēle, ņemot vērā testēšanas procesa precizitāti